Novinka - Canisterapia

Canisterapia v Materskej škole.

Dňa  3.6.2015 navštívili našu Materskú školu Stará Turá  záchranári Slovenskej republiky, K 7- Psovodi zo Žiliny. Túto aktivitu sme organizovali v rámci realizácie projektu Nadácie život z "Progarmu malých komunitných grantov 2014" a za finančnej podpory Rodičovského združenia pri MŠ Stará Turá. Prostredníctvom novej alternatívnej metódy, tzv. canisterapie sme chceli navodiť príjemné a krásne pocity u detí, viesť ich k uvoľneniu a upokojeniu priamym kontaktom so psami. Canisterapia je založená na priamom  pozitívnom pôsobení psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Jej základy spočívajú v motivácii a v následnom silnom emocionálnom zážitku dieťaťa. Je veľmi vhodná najmä pre deti, s ktorými je ťažšie nadviazať kontakt. Ďalšou významnou vlastnosťou psa, ktorá sa pri terapii často využíva je jeho živočíšne teplo. Prostredníctvom aktivít, ktoré si pre nás pripravili záchranári sa nám podarilo tieto ciele splniť. Deti sa dotýkali psíkov, hladkali ich, nadväzovali očný  kontakt, kŕmili ich, hrali sa s nimi. Na úvod sa záchranári prezentovali divadielkom  "O psíčkovi a mačičke", kde vystupovali aj štvornohí herci. Potom sa deti presunuli do areálu MŠ, kde boli pripravené jednotlivé stanovištia. Na začiatku sa psíkovia so svojimi pánmi predstavili a ukázali deťom, ako spoločne  poslúchajú na prvé slovo všetky pokyny. Na prvom stanovisku deti mali pripravenú  prekážkovú dráhu s kŕmením psíka, ďalej  prechod 5 metrov dlhým tunelom na konci ktorého pripínali psíkovi obojok,  prekážkovú dráhu s preskakovaním a plazením v krátkom tuneli a hodením loptičky do správneho košíka. Tieto aktivity boli zamerané na rozvoj hrubej motoriky. Na ďalšom stanovišti boli  ukážky ako psík rieši hlavolamy (hľadanie piškótky pod pohárikmi, hádzanie a chytanie loptičky deťom). Záchranársky psík hľadal aj stratené deti  a schovanú loptičku (ukážka revíru, vyštekania detí). Deti si vyskúšali nosítka UT 2000, záchranári nám ukázali ako sa transportuje zranená osoba a na poslednom stanovišti sa hrali so psychomotorickým padákom a farebnými loptičkami.

Realizácia projektu "Ako pomáhať deťom zvládať stres a predchádzať agresivite" prispela k zefektívneniu výchovno-vzdelávacieho procesu v Materskej škole Stará Turá, ale najmä ovplyvnila  rozvoj komunikácie a pozitívnych osobnostných vlastností detí. Deti pri kontakte so psíkmi  prijateľným spôsobom vyjadrovali svoje pocity, prekonávali strach a učili sa rešpektovať druhých. Prostredníctvom spätnej väzby sa budeme snažiť  i v spolupráci s rodičmi upevniť v deťoch prežité dojmy a zážitky.

Ďakujeme za finančnú podporu Nadácii život Stará Turá a Rodičovskému združeniu pri MŠ.

foto tu

Za Materskú školu Mgr. Elena Sládková