Novinka - trieda č. 6 - Exkurzia na Gazdovský dvor a Hasičskú stanicu v My

?Morena, Morena, des´ klúče podela ??

Takúto a ešte iné piesne sa 45 detí z materskej školy pod Salašom naučili pred veľkonočnými sviatkami na výlete  Gazdovského  dvora v Turej Lúke. A nielen to, oboznámili sa s veľkonočnými zvykmi a tradíciami nášho regiónu. Celú atmosféru umocňovalo prostredie útulnej izbičky v starodávnom štýle a príjemní hostitelia v myjavských krojoch. Spoločne sme vyrobili Morenu, ako symbol zimy a vyniesli ju von, aby ukončila svoju vládu a mohla prísť jar s teplým slniečkom.  Deti potom podľa tradície vyrobili ?letečko? - na brezovú  halúzku uviazali pekné farebné stužky, biely čipkový ručník, maľované vajíčka a  pustili sa do ďalšej práce. Dievčatá viazali vajíčka do gázy s rastlinkou, ktoré gazdiná dala variť s cibuľovými šupkami a chlapci pomáhali pri pletení korbáča a učili sa šibačkovú riekanku. Za znenia harmoniky a spevu detí sme vyniesli letečko na dvor a chlapci upleteným korbáčom vyšibali gazdinú, ktorá im dala uvarené vajíčka. Pohostila nás bylinkovým čajom a chutným lekvárovým chlebíkom. Deti odchádzali spokojné  s novými zážitkami a skúsenosťami.

Preto by sme chceli i touto cestou poďakovať Nadácii ŽIVOT za finančný dar, vďaka ktorému deti prežili nielen príjemné dopoludnie, ale i tvorivé popoludnie so svojimi najbližšími. Po krátkom kultúrnom programe z  básní, piesní, vinšovačiek a prekáračiek, ktoré sa  deti naučili, pustili sa s pomocou rodičov a  chuťou do tvorenia veľkonočných dekorácií. Vyzdobili si tiež medovníkových zajačikov, sliepočku, kačku a vajíčko, ktoré nám napiekla pani Čierniková. Za šikovnosť bolo každé dieťa odmenené sladkým prekvapením.

Tešíme sa na ďalšie príjemné stretnutia.

Foto tu